خدمات حقوقی

توصیه میگردد قبل از انعقاد و امضای قرارداد خرید ملک وضعیت ثبتی آن را استعلام نمایید.

چرا باید قبل از خرید ملک استعلام ثبتی انجام دهیم؟

بسیار دیده شده که طی سال‌های اخیر در پرونده‌های زیادی هویت مالک جعلی بوده یا سند ارائه شده از سوی فروشنده متعلق به ملک مورد معامله نبوده است. در برخی پرونده های دیگر به واسطه تعقیب قضایی مالک، فروشنده اجازه انجام معامله را نداشته و به اصطلاح حقوقی ممنوع‌ المعامله است. بخش دیگری از این پرونده‌ها به طور عمده مربوط به دعاوی است که در آنها در حالی‎که سند ملک فروخته شده در رهن بانک بوده، مالک اقدام به فروش آن و دریافت پول از خریدار کرده است.
در این استعلام موارد ذیل مشخص میشود:
۱- در رهن یا بازداشت بودن ملک
۲- اینکه آیا ملک در طرح های شهری یا شهرداری قرار دارد یا نه؟
۳- مساحت و نوع ملک

راهکار قانونی رفع ابهام از خرید ملک :

پس از توافقات اولیه با فروشنده ملک و قبل از تنظیم و امضا قرارداد بیع، متقاضیان خرید ملک می‎توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ارائه سند آپارتمانی که انتخاب کرده‎اند، با استعلام ثبتی نسبت به صحت سند ارائه شده، مالکیت فرد فروشنده و همچنین نداشتن محدودیت‌های قضایی و حقوقی برای ملک مورد معامله اقدام کنند.

استعلام وضعیت ثبتی ملک را میتوانید از دفاتر اسناد رسمی بگیرید.
شما میتوانید با ورود به سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استعلام فوق را به صورت آنلاین و الکترونیکی انجام دهید.
هر زمان اراده کردیم که ملکی را خریداری کنیم از فروشنده بخواهیم با در دست داشتن اصل سند ملک به دفترخانه اسناد رسمی رجوع کرده و درخواست استعلام رسمی بنماید.
بعد از آنکه دفترخانه مدارک را بررسی کرد از طریق سیستم قضائی اقدام به اخذ استعلام از اداره محترم ثبت اسناد می نماید.
در پاسخ استعلام ثبتی مشخص میشود که مالکین سابق ملک چه کسانی بوده اند و مالکیت ملک از ابتدا بین چه اشخاصی و با توجه به چه دلایلی منتقل گشته است.
همچنین مشخص میشود که اکنون ملک در چه شرایط ثبتی قرار دارد و آیا محیا انتقال به غیر می باشد یا بنا به هر دلیلی نقل و انتقال آن از لحاظ قانونی مجاز نمیباشد.

معرفی همکاران