خدمات حقوقی

سخنگوی دستگاه قضا گفت: حکم پرونده مجرمان بانک تجارت استان کرمان صادر شد، علی‌اکبر عمارت‌ساز به‌همراه ۲۲ نفر دیگر حکم محکومیت گرفتند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، به نقل از میزان،‌ سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری امروز خود گفت: در جریان انعقاد قرارداد کرسنت سوءاستفاده‌هایی صورت گرفته و محتوای قرارداد به‌نفع کشور ما نبوده است.

وی افزود: دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات در همان زمان (سال 86) در ارتباط با سوءاستفاده‌های صورت‌گرفته و مفاد قرارداد به دستگاه قضائی گزارشی ارسال کردند. پرونده‌ای در مورد اعضای هیئت مدیره شرکت نفت، افرادی که با آن‌ها مرتبط بودند و وزیر وقت نفت تشکیل می‌شود، حکم این پرونده صادر، اما اجرا نشده است.

خدائیان یادآور شد: در ارتباط با بخشی از پرونده که مفتوح باقی مانده بود در مورد وزیر وقت و اعضای هیئت مدیره و اعضای هیئت مدیره شرکت نفت پرونده به دادگاه ارسال شده و در دادگاه مطرح رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد بانک سرمایه گفت: در یک پرونده بیش از 53 نفر به‌اتهامات متعدد از 5 سال تا 20 سال محکومیت پیدا کردند و حکم آن‌ها قطعی شده و در حال اجراست. در پرونده دیگر اخیراً محاکمه آن به اتمام رسید، 33 نفر در این پرونده متهم هستند و قاضی در حال انشای رأی است.

خداییان در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه “چند درصد از آرای دادگاه‌های استجازه در دیوان‌عالی نقض شده است و این‌که آیا تمام محکومان پرونده بانک سرمایه در زندان هستند؟” گفت: اگر پرونده‌ای در دادگاه‌های ویژه رسیدگی می‌شود و در دیوان‌عالی نقض می‌شود ایرادی بر استجازه وارد نیست. درصد احکامی که توسط دیوان‌عالی کشور در رابطه با دادگاه‌های ویژه نقض می‌شود پایین است.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین درباره حکم قصاص یک محیط‌بان گفت: محیط‌بان کرمانشاهی در محیطی غیر از منطقه حفاظت‌شده مرتکب قتل شده است. این فرد در منطقه مسکونی به افرادی که سلاح نداشته‌اند شلیک کرده است، مأموران جانشان در خطر نبوده است، چنانچه اعتراضی به حکم داشته باشند در مراجع بالاتر به آن رسیدگی خواهد شد.

وی درباره سرنوشت پرونده نگین غرب گفت: در پرونده نگین غرب بیش از 15 هزار مالباخته داشتیم، بیش از 2800 آپارتمان را تکمیل کرده و یا در حال احداث بودند. در این پرونده هدف این بود از خسارت به مالباختگان جلوگیری شود. حدود یک‌هزار و 760 واحد تکمیل شده است و امیدواریم تا پایان سال مابقی واحدها در اختیار مالباختگان قرار گیرد. بیش از 10هزار و 500 نفر به‌صورت نقدی جبران خسارت شدند. 367 نفر از گرفتن وجهی که به آن‌ها اختصاص داده شده است خودداری کردند. سه نفر در این پرونده محکومیت پیدا کردند، دو نفر به 20 سال حبس و یک نفر به 12 سال حبس محکوم شده است، دو نفر آزاد هستند که به جبران خسارت مالباختگان کمک می‌کنند.

خداییان درباره پرونده شهر جدید صدرا گفت: مدیرعامل شهر جدید صدرا در استان فارس و تعدادی از اعضای هیئت مدیره این شهر به‌اتهام تبانی در معاملات دولتی، ارتشا، پولشویی و… تحت تعقیب قرار گرفتند. در خصوص مدیرعامل و دو نفر دیگر به این اتهامات قرار بازداشت موقت صادر شده است و در بازداشت هستند. سه نفر دیگر از متهمان با قرار وثیقه به‌علت عجز از تودیع وثیقه در بازداشت هستند.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه “آیا امکان استفاده از پابند الکترونیکی برای زندانی‌هایی همچون شبنم نعمت‌زاده و حسین فریدون وجود دارد؟” گفت: استفاده از پابند الکترونیکی دارای شرایطی است و این‌گونه نیست همه جرائم و مجازات‌ها مشمول این قانون باشند. افراد نامبرده مشمول نظارت الکترونیکی نیستند. طبق آمار سازمان زندان‌ها در سال 1400 بیش از 2500 نفر از پابند الکترونیکی استفاده کرده‌اند. دادسرای تهران هم می‌گوید حدود یک‌هزار و 424 نفر تحت نظارت الکترونیکی قرار گرفته‌اند، هم‌اکنون 532 نفر تحت نظارت الکترونیکی هستند که طبیعتاً یک اقدام مثبتی است برای جرایمی که خیلی مهم نباشند از این نهاد استفاده کنیم.

وی درباره اینکه چه‌میزان اموال به بیت‌المال بازگشته است گفت: بیش از 70هزار میلیارد تومان از اموال متهمان دانه‌درشت وصول شده و به بیت‌المال برگشته است. محمدهادی رضوی بخشی از رد مال خود را نقدی پرداخت کرده و دو فقره پلاک ثبتی معرفی کرده است. با احتساب پلاک‌های ثبتی، رد مال او به پایان می‌رسد. شبنم نعمت‌زاده تاکنون 63 میلیارد تومان رد مال کرده است و بقیه در حال وصول است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: حکم پرونده مجرمان بانک تجارت استان کرمان صادر شد. علی‌اکبر عمارت‌ساز به‌همراه 22 نفر دیگر حکم محکومیت گرفتند. عمارت‌ساز به 74 سال حبس محکوم شده که مجازات اشد برای او که 20 سال است اجرا خواهد شد. شمسی تقی‌پور به 74 سال حبس محکوم شده است که اشد آن 20 سال اجرا خواهد شد. محکومیت مجید زنگی‌آبادی‌زاده 34 سال و 6 ماه حبس است و اشد آن که بیست سال حبس است اجرا خواهد شد. محمود تیکداری‌نژاد مجموعاً به 74 سال حبس محکوم شده است که اشد آن بیست سال حبس اجرا خواهد شد.

خدائیان گفت: دولت در زمینه سازمان اموال تملیکی همکاری بسیار خوبی دارد. امیدواریم دیگر شاهد وضعیت نابسامان کالاها چه در گمرک و چه در انبارها نباشیم. هنوز پرونده‌ای در خصوص قصور و کوتاهی مسئولان در سازمان اموال تملیکی تشکیل نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: وصول مطالبات بانکی در وهله اول به‌عهده بانک‌هاست و تاکنون اقدامات خوبی در جهت کمک به وصول مطالبات صورت گرفته است.

وی افزود: مبالغ کلانی تاکنون وصول شده است و برخی کاملاً تسویه کرده‌اند و ظرف دو سال گذشته 49هزار میلیارد تومان از طریق اجرائیه ثبتی وصول کرده‌ایم.

معرفی همکاران