خدمات حقوقی

رئیس قوه قضائیه بر ضرورت صدور اخطار و برخورد با کارشناسانی که نظر خود را در موعد مقرر صادر نمی‌کنند، تأکید کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در ادامه بازدیدهای میدانی رئیس دستگاه‌ قضا از مجتمع‌های قضائی به منظور ارزیابی عملکرد و گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با قضات، کارکنان و مراجعه‌کنندگان واحدهای قضائی، صبح امروز حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای به مدت 4 ساعت از دادسرا و دادگستری شهرری به صورت سرزده بازدید کرد.

رئیس قوه قضائیه با بهره‌گیری از آمار از پیش تهیه شده و مقایسه‌ای عملکرد دادسرا و دادگستری شهرری، در 23 شعبه داسرای این منطقه شامل 13 شعبه دادیاری، 5 شعبه بازپرسی، 5 شعبه اجرای احکام و همچنین 17 شعبه دادگستری شامل 7 شعبه کیفری، 7 شعبه حقوقی و 3 شعبه خانواده حضور یافت و با حضار به گفت‌وگو پرداخت  و از نزدیک در جریان مشکلات و دغدغه‌های آنها قرار گرفت.

رئیس عدلیه در جریان این بازدید 4 ساعته، علاوه بر گفت‌وگو با 46 نفر از مراجعه‌کنندگان و بررسی مشکلات آنها، برخی از پرونده‌های قضائی را به صورت موردی مطالعه و در خصوص آنها نکاتی را به بازپرس‌ها و قضات گوشزد کرد.

محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه طولانی شدن فرآیند رسیدگی به برخی پرونده‌ها، صدور رأی برای آنها را دشوار می‌کند، خواستار تلاش حداکثری قضات برای کاهش اطاله دادرسی در اینگونه پرونده‌ها شد.

محسنی‌اژه‌ای همچنین با اشاره به آسیب‌ها و چالش‌هایی که در فرآیندهای کارشناسی برای پرونده‌های قضائی وجود دارد، بر ضرورت تعیین یک زمان محدود برای اعلام نظر کارشناسان تأکید کرد و خواستار صدور اخطار و برخورد با آن دسته کارشناسانی شد که نظر خود را در موعد مقرر صادر نمی‌کنند.

محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از این بازدید با اشاره به گرفتاری‌ها، سختی‌ها و مصائب مراجعه‌کنندگان به عدلیه، خطاب به کارکنان قضائی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری گفت: گاهی اوقات، اثر تکریم ارباب رجوع و برخورد دلسوزانه با مراجعه‌کنندگان، ده‌ها برابر بیشتر از یک سخنرانی و موعظه است‌؛ برخورد خوب قضات و کارکنان قضائی با مراجعه‌کنندگان، گاهی از اصل حکم صادره هم مهم‌تر است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه کسی که برای تظلم‌خواهی به دادسرا آمده، باید به هنگام خروج از عدلیه احساس تسکین و آرامش کند، خطاب به کارکنان دادسرا و دادگستری شهرری گفت: صبر و حوصله شما در برابر مراجعه‌کنندگان که همه آنها گرفتاری‌های خاصی دارند، هم اجر و پاداش‌تان را زیاد می‌کند و هم باب‌ رحمت خداوند را به روی‌تان می‌گشاید.

محسنی‌اژه‌ای همچنین با حضور در اتاق داوری و میانجیگری دادسرای شهرری، کار این بخش را سخت اما بسیار ارزشمند و ماندگار توصیف کرد.

محسنی‌اژه‌ای که در حین گفت‌وگو با تعدادی از کارکنان اداری و قضائی دادسرا و دادگستری شهرری، میزان حقوق آنها را نیز جویا می‌شد، عنوان کرد: به اینجا آمده‌ایم که از نزدیک مسائل، مشکلات و دغدغه‌های کارکنان دستگاه قضا و همینطور مراجعه‌کنندگان را ببینیم و برای آن چاره‌جویی کنیم.

همسان‌سازی حقوق کارکنان دستگاه قضائی با دیگر ارگان‌ها و سازمان‌ها، از جمله درخواست‌های پرتعداد کارکنان قضائی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری از رئیس قوه قضائیه بود؛ محسنی‌اژه‌ای نیز در پاسخ به این درخواست‌ها ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر با کمک دولت و مجلس طرح همسان‌سازی حقوق کارکنان دستگاه قضا با سایر سازمان‌های کشوری به نتیجه برسد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از این بازدید، در اتاق مرحوم منصور فریدونی، معاون قضائی دادگستری شهرری که چندی پیش بر اثر کرونا جان خود را از دست داده بود حضور یافت و فاتحه‌ای را برای این مرحوم قرائت کرد.

محسنی‌اژه‌ای همچنین با متصدی بخش مخابرات دادگستری شهرری که یک فرد نابینا بود و تمامی شماره تلفن‌های داخلی دادگستری و دادسرای شهرری را در حافظه خود داشت، دیدار و به صورت ویژه از خدمات وی قدردانی کرد.

گفتنی است؛ در جریان این بازدید، یک گروه ویژه از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه در دادسرا و دادگستری شهرری حضور یافت و خواسته‌ها و نامه‌های مردمی را جهت بررسی و پیگیری بیشتر، جمع‌آوری کرد.

پیش‌تر و طی 4 ماه گذشته نیز محسنی‌اژه‌ای از مجتمع قضائی قدس در تهران، دادسرا و دادگستری شهرستان‌های قدس و قرچک و همچنین 4 شعبه کشیک قضائی در تهران بازدید کرده و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این واحدهای قضائی و مراجعه‌کنندگان قرار گرفته بود. رئیس عدلیه همچنین طی این مدت از دادگستری استان‌های خوزستان، ایلام، البرز و قزوین بازدید کرده است.

معرفی همکاران