خدمات حقوقی

رئیس قوه قضائیه گفت: مسائل استان خوزستان باید به‌طور ویژه دیده شود و با اقدامات متعارف و مرسوم نمی‌توان مشکلات آب، مسائل زیست‌محیطی و فرهنگی و اقتصادی مردم این منطقه را حل کرد و تلاش ما این است با یک نسخه خاص به‌طور فوق‌العاده به این مسائل توجه کنیم.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا در جلسه صبح امروز (دوشنبه دهم آبان ماه) شورای‌عالی قوه قضائیه با اشاره به سالروز شهادت بسیجی شهید حسین فهمیده، اظهار کرد: شهید فهمیده با اقدامی ایثارگرانه، مخلصانه و به‌موقع دل‌های بسیاری از جوانان را به حقیقت و فرهنگ ایثار و شهادت متوجه کرد و نه‌تنها خودش در تاریخ ماندگار شد بلکه راه او در دفاع از اسلام و وطن و ارزش‌ها برای همه به‌ویژه جوانان الگو شد.

منافقین به فهم ناقص خود اکتفا و قرآن و مکتب ناب اهل‌بیت(ع) را رها کردند

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به سالروز شهادت آیت‌الله قاضی‌طباطبایی، از وی به‌عنوان انسانی وارسته و خیرخواه که عمر خود را وقف تبلیغ دین و تعلیم و تربیت کرد و در این راه به فیض شهادت نائل آمد یاد کرد و گفت: زندگی شهید قاضی‌طباطبایی و قاتلان و حامیان قاتلان او عبرت‌آموز است که ببینند این شهید عزیز در چه جایگاهی قرار گرفته است و آنها به چه وضعیتی دچار شده‌اند.

محسنی‌اژه‌ای افزود: منافقین با شعارهای ارزشی وارد میدان شدند اما انحراف و جدایی آنها از راه حق از جایی شروع شد که در فهم دین از عالمان دین‌شناس استفاده نکردند و به فهم ناقص خود اکتفا، و قرآن و مکتب ناب اهل‌بیت(ع) را رها کردند.

وی ادامه داد: زاویه منافقین از حق در جایی بیشتر شد که اگرچه شعارهای به‌ظاهر خوبی سر می‌دادند اما آرام آرام به مرحله‌ای از انحراف رسیدند که عالمان دین و افرادی همچون آیت‌الله بهشتی، آیت‌الله قدوسی و… را به‌عنوان سد راه اسلام به شهادت رساندند و خون 17 هزار انسان بی‌گناه را بر زمین ریختند.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: کار مدعیان حمایت از خلق و مردم به جایی رسید که با انحراف از مسیر حق به فقها، مراجع، حضرت امام و دین پشت کردند و در یک مقطع علیه مردم خودشان با صدام جنایتکار هم‌دست شدند و امروز هم با آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به کشور خودشان همراهی می‌کنند.

دانشجویان در روز 13 آبان شاخ آمریکای غول‌نما را شکستند

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به سالروز تسخیر لانه جاسوسی به‌دست دانشجویان مسلمان خط امام در 13 آبان 58 که به‌عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده است ابراز کرد: در روز 13 آبان تعدادی از دانشجویان آگاه با الهام گرفتن از ذات انقلاب اسلامی و نوری که حضرت امام از اسلام و قرآن و حضرت صاحب‌الامر(عج) گرفته بودند، به‌طور خودجوش انقلاب دوم را رقم زدند.

محسنی‌اژه‌ای اضافه کرد: شیطان بزرگ برای خودش وجاهت و ابهتی دروغین در دنیا درست کرده بود که خیلی‌ها جرئت نمی‌کردند به او نزدیک شوند و با آن مقابله کنند و این‌گونه به خود تلقین کرده بودند که باید دنیا همان‌طور باشد که ابرقدرت‌ها می‌خواهند.

وی ادامه داد: دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در چنین شرایطی با یک اقدام انقلابی شاخ این غول‌نما را شکستند و ابهت دروغینش را با عنایت خدا فرو ریختند و دنیا دید که درون این طبل توخالی چیزی نیست.

رئیس قوه قضائیه گفت: در حادثه طبس نیز جنود پنهان خدا به میدان آمدند و بار دیگر پوزه شیطان بزرگ را به خاک ذلت مالیدند و نشان دادند با تکیه بر ایمان و توکل و اعتماد به خدا می‌توان در برابر قدرت‌های استکباری ایستاد و البته ما نیز باید مراقبت باشیم که خدای‌ناکرده روحیه استکباری پیدا نکنیم.

محسنی‌اژه‌ای با توجه به تقارن روز دانش‌آموز با سالروز تبعید حضرت امام گفت: دشمن تلاش می‌کرد نور الهی را که در امام خمینی(ره) تجلی یافته بود خاموش کند و امام را بازداشت، تبعید و محدود کردند اما این نور نه‌تنها خاموش نشد بلکه در تقارنی معنادار و در همان روز ابهت دروغین استکبار فرو ریخت.

انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نام‌گذاری 14 آبان به‌عنوان “روز فرهنگ عمومی” اظهار کرد: اصل انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی بود و زیرساخت قدرت، اقتدار و استقلال هم مسائل فرهنگی است.

محسنی‌اژه‌ای افزود: بسیاری از بزرگان مسئله فرهنگ را از جمله مؤلفه‌ها و الزامات قدرتِ نظام و ملت می‌دانند ولی می‌توان گفت فرهنگ زیرساخت همه مؤلفه‌ها از جمله اقتصاد، امنیت و علم و تکنولوژی است.

وی تصریح کرد: اگر فرهنگ صحیح عمومی اسلامی داشته باشیم بسیاری از مسائل اقتصادی ما هم خود به خود بهتر می‌شود و بسیاری از مشکلات و مفاسد با ارتقای فرهنگ عمومی حل و ریشه‌کن خواهد شد.

محسنی‌اژه‌ای با تأکید به اینکه “اگر فرهنگ اسلامی و دینی ما ارتقا یابد علم و معرفت ما هم افزون می‌شود و امنیت بهبود می‌یابد”، خاطرنشان کرد: تعالی فرهنگ عمومی تنها با الزامات قانونی و مقررات حکومتی به وجود نمی‌آید و نیازمند فرهنگ‌سازی و همیاری رسانه‌ها و صاحبان قلم و خطابه است.

خوزستان به‌خاطر برخی ضعف‌ها دچار مشکل است

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سفر کاری 18ساعته خود و همکارانش به استان خوزستان در هفته گذشته و بررسی میدانی مشکلات این استان یادآور شد: استان خوزستان دارای مواهب غنی الهی است اما به‌خاطر برخی ضعف‌ها مردم گرفتار مشکلاتی شدند که حقیقتاً مستحق آن نیستند و دشمن هم به‌دنبال سوءاستفاده از این ضعف‌هاست.

محسنی‌اژه‌ای تأکید کرد: مسائل استان خوزستان باید به‌طور ویژه دیده شود و با اقدامات متعارف و مرسوم نمی‌توان مشکلات آب، مسائل زیست‌محیطی و فرهنگی و اقتصادی مردم این منطقه را حل کرد و تلاش ما این است با یک نسخه خاص به‌طور فوق‌العاده به این مسائل توجه کنیم.

معرفی همکاران