خدمات حقوقی

شهردار تهران در بازدید از ندامتگاه تهران بزرگ و اردوگاه فشافویه، ضمن تأکید بر حمایت شهرداری از خانواده‌های زندانیان، از احداث ایستگاه مترو ندامتگاه تهران بزرگ و ایجاد فرهنگسرا و ایستگاه آتش‌نشانی در محوطه این ندامتگاه خبر داد.

 به منظور بررسی وضعیت رفاهی زندانیان و رفع مشکلات حوزه زندان‌ها، علیرضا زاکانی، شهردار تهران از ندامتگاه تهران بزرگ و اردوگاه فشافویه دیدن کرد.

عبدالله مرتضوی، معاون سلامت، اصلاح و تربیت، ناصر حاج‌محمدی، مدیرکل دفتر فنی عمرانی و سعید شاکر، مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری سازمان زندان‌ها، شهردار تهران را در این بازدید که روز جمعه انجام شد، همراهی کردند. این بازدید برای کمک به حوزه زندان و زندانبانی در ندامتگاه تهران بزرگ و اردوگاه فشافویه صورت گرفت.

علی رستمی، مدیرکل زندان‌های استان تهران در این دیدار مشکلات این دو مرکز از جمله دوری و تردد کارکنان و خانواده‌های زندانیان، عملیات تعریض جاده و ساخت سالن ملاقات جدید، سختی تهیه آب و فرسایش‌های سریع سیستم‌های آبرسانی و موارد دیگر را مورد بحث و بررسی قرار داد.

شهردار تهران با مثبت ارزیابی کردن اقدامات صورت گرفته در بخش‌های بهداشتی، درمانی، فرهنگی و آموزشی در این دو مرکز گفت: لازم است با تمام امکانات شهری برای حمایت از خانواده‌های زندانیان تلاش کنیم.

علیرضا زاکانی ادامه داد: زندان جزو جدایی‌ناپذیر جامعه است و موجب برقراری نظم و امنیت شهروندان می‌شود.

وی در خصوص ساخت ایستگاه مترو جهت سهولت رفت و آمد خانواده‌های زندانیان، ایجاد ایستگاه آتش‌نشانی، فرهنگسرا و تصفیه‌خانه آب قول مساعد داد و ابراز امیدواری کرد: شهرداری عملیات آسفالت محوطه بیرونی و داخلی ندامتگاه تهران بزرگ و اردوگاه فشافویه را به زودی انجام دهد.

زاکانی همچنین گفت: کمک‌های آموزشی و فرهنگی در اختیار زندانیان به ویژه مددجویان زن قرار خواهد گرفت.

مدیرکل زندان‌های استان تهران در حاشیه این بازدید گفت: پدیده زندان، برای جامعه خوشایند نیست ولی با کمی تأمل می‌توان به این نتیجه رسید که هر جا خانواده و جامعه به وظیفه تربیتی‌اش عمل نکرده، یک نفر به مجموعه زندان اضافه شده است.

رستمی ادامه داد: اگر زندان نباشد، جامعه و اجتماع امنیت ندارد، آزاد بودن یک قاتل یا سارق موجب سلب آسایش شهروندان می‌شود اما با این حال تلاش می‌شود زندان آخرین مرحله در مجازات‌ها باشد.

وی همچنین گفت: زندان نباید در مقابل کم‌کاری تربیتی خانواده و جامعه تنها بماند و مسئولیت اصلاح زندانی را بر دوش بکشد.

رستمی افزود: تمام نهادهای شهری و اجتماعی، اندیشمندان و نیکوکاران باید به عرصه کارزار تربیتی وارد شده، زندانی را به مسیر درست زندگی هدایت کرده، وی را مورد پذیرش قرار دهند.

او در پایان حضور مسئولان عالی شهر و استان تهران در زندان‌ها را نقطه آغاز تعامل سازنده و بازگشت سالم زندانیان به جامعه دانست و گفت: هر چه این حضورها بیشتر باشد، مشکلات زندان‌ها حل شده، به جای دغدغه آبرسانی و دیگر امور رفاهی بر آموزش، تربیت و حرفه‌آموزی تمرکز خواهیم داشت.

بنا به این گزارش، شهردار تهران و مسئولان سازمان زندان‌ها در ادامه به اردوگاه کاردرمانی فشافویه رفته، وضعیت نگهداری معتادان متجاهر شهری و روش‌های درمان اعتیاد در این مرکز را نیز بررسی کردند.

شهردار تهران در بازدید از کارگاه‌های اشتغال و حرفه‌آموزی ندامتگاه فشافویه که معتادان متجاهر مشغول به کار بودند، این اقدام را ارزشمند خواند و مورد تقدیر قرار داد.

گفتنی است؛ این بازدید که در ادامه حضور روز پنجشنبه محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در دفتر شهردار تهران و دعوت وی صورت گرفته بود، موجب آشنایی بیشتر مسئولان عالی شهر تهران با وضعیت خدماتی، رفاهی و تربیتی زندان‌ها شد.

معرفی همکاران